سختی گیر

 

 

سختی گیر چیست و کارکرد آن به چه صورت می باشد ؟

سختی گیر دستگاه یا وسیله ای است که بر سر راه ورود آب گذاشته می شود و همان گونه که از اسم آن پیداست سختی آب را می گیرد.

شاید تعبیر اشتباهی باشد اما در عموم، سختی گیر به رسوب گیر نیز معروف می باشد.

سختی آب چیست ؟Water Glasses

سختی آب نمک های معدنی مانند ترکیبات کربناتهای هیدروژن و منیزیم و کلسیم و غیره می باشد.

مقدار شدت سختی آب، به بستر جریان آب در زیر زمین یا سطح زمین بستگی دارد، لازم به ذکر است سختی آب در زمان های مختلف متفاوت است و در فصول پر باران سختی آب کم و در فصول کم باران سختی آب زیاد است.

سختی آب در تهران و سایر شهر های دیگر نیز با توجه به توضیحات ذکر شده متفاوت می باشد.

Water PNG3290

حتی در شهری مانند تهران یا اصفهان هر منطقه میزان سختی آب متفاوتی دارد، زیرا در هر منطقه از سفره های زیر زمینی و یا سدهای آب متفاوتی برای تامین آب استفاده می گردد.

 

 

سختی سنج

 سختی سنجی آب بسیار آسان است ، با نوار های سختی سنج موجود در بازار که خیلی هم گران نیستند به راحتی میتوان درجه سختی آب در هر منطقه را بررسی نمود.

Hands

 یکی از شرکت های معروف و مطمئن در تولید نوار سختی سنج آب شرکتATLAS FILTRI  ایتالیا می باشد،شرکتی بسیار معروف و بزرگ و قدیمی در این زمینه.

 شرکت بوتان نیز به عنوان استفاده کننده از این نوع نوار های سختی سنج در پروژه های تحقیقاتی خود، سختی سنج ATLAS FILTRI رادر اختیار نمایندگی های مجاز خود نیز گذاشته که در صورت نیاز مشتری به آزمایش میزان سختی آب ، این مهم صورت میگیرد.

 

 

Agua Png By Eross 666 D56zr6u

سختی گیر پکیج

 با توجه به وجود سختی آب، استفاده از یک دستگاه سختی گیر ( رسوب گیر ) برای پکیج دیواری الزامی به نظر میرسد، مخصوصا" در مناطقی که آب مصرفی آن سختی بالاتری دارد.

 بسیاری از تعمیراتی که ما مراجعه می کنیم منشاء آن جرم و سختی آب می باشد، ایراداتی چون جرم گرفتن مبدل و کم شدن فشار آبگرم مصرفی، سوراخ شدن مبدل، پوسیده شدن قطعاتی که با آب در ارتباط است، دِفرمه و تغییر شکل دادن واشر های پکیج، پایین آمدن راندمان پکیج، کمتر شدن گرمای آبگرم مصرفی و گرمای مسیر گرمایش و ...

البته باید به این نکته مهم اشاره کرد که پکیج دو مبدله کمتر از پکیج تک مبدل جرم میگیرد و همین نکته باعث شده که بسیاری افراد به خرید پکیج دو مبدل رو بیاورند اما باز هم ما برای پکیج دو مبدل وجود یک دستگاه سختی گیر را توصیه میکنیم .

 

 

 

 انواع سختی گیر

      1- سختی گیر مغناطیسی

      2- سختی گیر الکترونیکی

      3- سختی گیر شیمیایی

1- سختی گیر مغناطیسی : دستگاهی است که با توجه به مگنت قوی ثابتی که دارد یون های فلزی آب مانند یون منیزیم و کلسیم را به خود جذب می نماید.

2- سختی گیر الکترونیکی : دستگاهی است که با ایجاد و القاء میدان مغناطیسی باعث از بین رفتن تعادل بین یون های منفی و مثبت موجود در آب شده و در نتیجه این ذرات خنثی و معلق می گردند و دیگر به بدنه قطعات پکیج (مخصوصا" قطعات فلزی) و سیستم لوله کشی نمی چسبند.

3- سختی گیر شیمیایی : دستگاهی است که با توجه به کارتریج یا فیلتر شیمیایی که داخل آن است طی فرایندی شیمیایی موجب حل شدن مواد معدنی مانند یون های کلسیم و منیزیم در آن می شود. پس از مدتی نیز باید کارتریج (فیلتر) آن تعویض گردد . (بین 6 الی 18 ماه بسته به میزان سختی آب و کیفیت سختی گیر و تک مبدل یا دو مبدل بودن دستگاه)

لازم به ذکر است کارتریج مورد استفاده در سختی گیر شیمیایی پکیج از نوع ، پلی فسفات ، می باشد.

 

 

پرسش و پاسخی مهم !

سوال !

سختی گیر شیمیایی یا سختی گیر الکترونیکی یا سختی گیر مغناطیسی؟!

کدام یک برای پکیج دیواری بهتر است ؟!

این پرسشی است که همواره بسیاری از دوستان و مشتریان سوال می کنند.

جواب !

درست است که هر سه این ها مقداری از سختی آب را میگیرند اما تجربه ی اساتیدم در شرکت بوتان و آزمایشگاه شرکت بوتان و همچنین تجربیات چندین ساله ی بنده به عنوان سرویسکار پکیج دیواری و آزمایشات میدانی که خود اینجانب با استفاده از نوار سختی سنج و روش های دیگر مانند جوشاندن آب و ... انجام داده ام همگی اثباتگر این مسئله است که سختی گیر شیمیایی در صورتی که کارتریج پلی فسفات آن به موقع تعویض گردد بهترین روش برای گرفتن یون ها و سختی مضر آب برای پکیج دیواری است.


Sfondo Atlasfiltri Main

بهترین سختی گیر شیمیایی پکیج چیست ؟!

در بازار تنوع بسیار زیاد سختی گیر های شیمیایی و انواع و اقسام برندها باعث شده انتخاب ، سخت شود! بسیاری از سختی گیرها بدنه ی آن پس از مدتی در اثر فشار آب یا برگشت آب گرم در اثر ایرادات پیش آمده در پکیج، می شکنند و یا اتصالات و هوزینگ آن از آببندی خارج می شوند که همین مسئله باعث می شود در برخی از مواقع، آب گرفتگی در منزل مصرف کننده صورت پذیرد و خسارات جبران ناپذیری ایجاد گردد. یا ممکن است کیفیت سختی گیر و کارتریج آن بسیار پایین باشد و عملا سختی آب گرفته نشود و مشکلات حاصل از جرم و سختی آب به پکیج وارد شود.

باز هم تجربه ی اساتیدم در شرکت بوتان و تجربیات چندین ساله ی بنده و آزمایشات میدانی همگی مشخص کرده اند که شرکت ATLAS FILTRI  ایتالیا با سابقه ی طولانی در تولید سختی گیر شیمیایی بهترین سختی گیر شیمیایی پلی فسفات برای پکیج است. به طوری که گزارشی منفی از مشتریان و همکاران خود در طول این سال ها ندیده و نشنیده ام.

AtlasLogo

در حال حاضر سختی گیر ATLAS FILTRI  ایتالیا (معروف به سختی گیر اطلس فیلتر ایتالیا) در نمایندگی ما با قیمت مناسب و شرکتی موجود است.Poly PhosphatDosapro Atlas Filtri

 

 

در صورت نیاز شما به نصب سختی گیر توسط ما بر روی مسیر ورود آب، کافی است تماس بگیرید تا در اولین فرصت خدمت مورد نظر به شما صورت پذیرد.

 

وب سایت رسمی شرکت   ATLAS FILTRI به نشانی:        www.atlasfiltri.com

نوشته شده توسط : موحد کامرانی

(کپی برداری به هرشکل بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع و پیگرد قانونی دارد)  

  

48 635036905920510823 S